Álmomban sem gondoltam volna, hogy alvás közben is dolgozhatok. Persze gondolhattam volna. Egy startup nemrég egy olyan fejlesztést jelentett be, amely alkalmas lehet arra, hogy elősegítse a tudatos álmodást. Ha valaki már elsajátította ezt a gyakorlatot, vagyis azt, hogy az álomban felismeri, hogy álmodik, akkor a startup eszköze segíthet neki abban, hogy elérje és fenntartsa ezt az állapotot. A trükk azonban nem ez. A készülék megalkotói ugyanis nem arra szánják újításukat, hogy az álmodó szabadon kalandozzon elméjében, hanem arra, hogy alvás közben valamilyen szellemi munkát végezzen.
Álmaink életünk legőszintébb színtere. Az alvás egyik fázisában – melyet a pszichológusok REM-fázisként emlegetnek – az elme tudatfeletti része háttérbe szorul, helyet adva a tudatalatti tartalmaknak. A hétköznapi gondolatok és érzetek helyett ekkor a máskor háttérben maradó tartamok kerülnek elő, legtöbbször szimbólumok formájában. Mivel a tudatalattiba olyan élmények is raktározódnak, amelyek a tudatos részből szorultak oda, igen fontos, hogy ezek időnként felszínre kerüljenek, hogy az elme átdolgozhassa és integrálhassa azokat. Ha ez hosszabb ideig elmarad, és a leszorított tartalmak láthatatlanok maradnak, akkor nagy eséllyel később bukkannak majd elő, de már más alakban. Ezeket azonban már nem lehet felismerni, fülön csípni és kibogozni.
Ez a kétségtelenül fontos folyamat igen időigényes, mi több, rendszeresen el kell végezni. A szerencse, hogy az emberi test és elme ezt magától teljesíti, minden nap, pontosabban minden éjszaka, méghozzá több alkalommal is. Azok, akik egy éjszaka akár három vagy négy álmukra is emlékeznek, gyakran azért képesek erre, mert gyakorlatot szereztek a felidézésben. Ha valaki eddig eljutott, akkor különféle technikákkal azt is elérheti, hogy álmodás közben tudatos maradjon. A tudatalatti témái persze ilyenkor is jelen lehetnek – ahogy ébrenlétben is befolyásolnak, lényegében észrevétlenül –, de a tudatos álmodó mégis képes úgy gondolkodni, mint teljesen éber állapotban.
Az amerikai Lucid Dream nevű startup ebben az állapotban lát kihasználatlan lehetőséget. A cég egy olyan készüléket tervezett meg, amely fókuszált ultrahangjelekkel képes aktiválni a tudatos álmodás állapotát. A cég azt állítja, hogy az így előcsalt éberálom egy jól hasznosítható időt ad, például azoknak, akik valamilyen szellemi munkát végeznek. Az álmodó, amint rájön, hogy álmodik, keres egy kényelmes helyet az álomtérben, leül, és gondolkodik. Átrágja magát egy matematikai problémán, vagy megír egy újságcikket, esetleg megtervezi egy kutatás kivitelezésének módját. A munka végén jut, amire jut, felébred, aztán rögtön le is jegyezheti azt, amit álmában kigondolt – mondja a startup.
A termék ismertetőjében olvasható még számos érv, amelyek azt támasztják alá, hogy az éber alvás valóban hasznos. Többek szerint a hétköznapi problémamegoldást is segítheti, mivel az éber álmodó jobban figyel a részletekre – ébren is, meg álomban is. Ebben jobbára más szakértők és álomkutatók is egyetértenek. A bökkenő nem az, hogy az ember tudatosan álmodik. A gond ott van, ha az ember életének minden szegletébe beférkőzik a munka, vagy legalább a munkavégzés – ezzel összefüggésben pedig a pénzkeresés – lehetősége. A startup tehát amellett foglal állást, hogy az élet minden területe potenciális munkaidő, egyúttal lehetőség bevételszerzésre. Az ember boldogulása így már csak szorgalmán múlik, szól a hamis narratíva.
Egy találmány minden esetben lehetőség, mindenekelőtt viszont mérleget kell vonni. Az éberálom közben végzett munka egyfelől lehetőség a kreatív energiák bemozgatására, vagy éppen új perspektívák keresésére. Ugyanitt nyílik meg a lehetőség arra is, hogy ez a belső elmetér, ezzel egyidőben a saját idő is kommodifikálódik, ami így megvásárolható és felhasználható lesz. Sötét jövő az, ahol az álom áru lesz.
Szabó Benedek
Források:
https://www.independent.co.uk/tech/lucid-dream-work-prophetic-ai-b2457929.html https://www.luciddreamvr.com/blog
Leave a Reply