Rácz Tünde életmű kiállítása a Stefánia palotában

Június 5-én nyílt meg Rácz Tünde kiállítása a Stefánia palota galériájában. A megnyitó ünnepségen köszöntő beszédet mondott Mihócza Zoltán altábornagy. A különleges kiállításon nemcsak a fotográfus látásmódját ismerhette meg az ide látogató, hanem témáin keresztül a természetszeretet és a hadászat világát is. Bár a két terület látszólag különbözik, Rácz Tünde fényképein az emberi jelenlét mégis összeköti őket. A természetben járó ember éppen úgy otthonra találhat, mint a bajtársai között, ez pedig olyan élmény, amelynek megéléséhez gyakran áldozatokat kell hozni. Éppen ez teszi őket sajátossá, ettől válnak igazán értékessé.

A megnyitó előtt fél órával már gyülekeznek a látogatók a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ udvarán. A Stefánia Galéria az épületegyüttes történelmi részéhez tartozik, ebben kaptak helyet két szekcióban a Nagyatádtól a nagyvilágig című kiállítás képei. Az alkotások – mintha csak az épület történelmi korszakának kiállítási hagyományait szeretnék megidézni – szalonszerűen kerültek ki. A két sorban, különböző méretű álló- és fekvőképek témájuk alapján két csoportot alkotnak. Az elsőben a természeti téma, a hegymászás, a természetben való jelenlét kapja a főszerepet, a felvételek Nyugat-Európa tájai mellett azok épített örökségét is feltárják. A második szekció a hadászati témákat, a magyar hadsereg gyakorlatozásait, külföldi misszióit mutatja be. A képek egy része korábban a honvedelem.hu oldalon is látható volt, illetve több csoportos kiállításon is helyet kaptak, például a budapesti Capa Központban, vagy a Sajtófotó Fesztivál kiállításain.

A kiállítás megnyitójának zenés felvezetőjében Dóka Attila (gitár) és Winkler Flóra (ének) előadása hangzott el. A következőkben Szabóné Szabó Andrea (alezredes) a rendezvény narrátoraként köszöntötte a jelenlévőket. Felszólalásában elárulta, hogy Rácz Tünde barátjaként és munkatársaként a narrátori szerepkör határain túl szívesen beszélne arról a személyes viszonyról, amely a kiállított alkotásokhoz fűzi. Narrátori szerepébe visszahelyezkedve azonban elárulta, a szakmai alázat, a technikai felkészültség, a reflektált, művészi képi kommunikáció különösen nagy érték. Ezekkel a gondolatokkal kérte fel beszéde megtartására Mihócza Zoltán altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökének területvédelmi helyettesét, aki úgy fogalmazott, hogy a mostani megnyitó ünnep, azonban nem úgy, mint egy tisztavatás, vagy díszszemle, mert ez az alkalom ,,a haza védelmére felesküdött ember történetének ünnepe”, melyről Rácz Tünde fényképei is tudósítanak.

Fotó: Rácz Tünde, forrás: honvedelem.hu

Mihócza Zoltán altábornagy köszöntőjében az alkotások emberi oldalát is hangsúlyozta. Kiemelte, hogy az itt látható fényképek a honvédség igazi arcát mutatját, mivel ,,ezek a képek nem katonai felvételek, hanem emberi történetek, melyek katonai díszletek között történnek.” Bár számos munka a hadászati eszközöket különleges hadgyakorlatok közben is bemutatja, nagy hangsúlyt kap a bajtársak együttműködése, a honvédelem iránti elkötelezettség.

Fotó: Rácz Tünde, forrás: honvedelem.hu

Az altábornagyi beszéd után az esemény narrátora a művészt kérte a színpadra. Rácz Tünde megköszönte a sok dicsérő szót, hozzátéve, hogy ezek után csak köszönetet szeretne mondani a munkáit méltató felszólalóknak, illetve a honvédelmi segítségért, mely a kiállítás megvalósítását is lehetővé tette. Külön köszönetet mondott a lehetőségért, hogy a honvédelemmel együtt számos külföldi akciót dokumentálhatott, és lehetőséget kapott arra, hogy Európában, illetve a Közel-Kelet irányába is többször utazhatott, hogy ezeken a helyeken is fényképezhessen. Az eseményt Winkler Flóra saját dalainak előadása zárta. A természetszeretet, illetve a természetben otthonra találó ember élményeit felelevenítő előadást a közönség is hálásan fogadta.

A Stefánia 130 programsorozat részeként életre hívott kiállítást június 25-ig tekinthették meg az érdeklődők. A honvédelemhez kapcsolódó további eseményeket is érdemes a téma iránt érdeklődőknek figyelemmel kísérni, nemrég például a  Vajai Honvéd Művésztelep ünnepelte jubileumát. Akkor a tízéves évforduló ünnepére a Vay-kastélyban a honvédséghez kötődő művészek tíz napon át alkottak, munkáikat  május 29-én egy zárókiállítás keretében mutatták be.


Írta: Szabó Benedek